Hidrosoller bitkilerin çiçek ,yaprak ,kabuk ,meyve gibi parçalarının buhar ile damıtılması sırasında üretilen saf ve doğal sulardır. Uçucu yağları da özütleyen aynı damıtma sistemi sırasında üretilirler. Damıtılmış sudaki buhar bitki materyalinden geçtiğinde, onunla birlikte uçucu yağları bitkiden alır. İkisi buhar kazanının üstündeki borudan ve yoğuşma borusundan aşağı doğru ilerler. Su ve yağ ayrıldıktan sonra, uçucu yağ üstten ayrıştırılır  ve geriye kalanınız hidrosoldür.

  • Aslında su çözeltisi anlamına gelen bir kimya terimidir .

Su içerisine bitkiye ait uçucu yağı damlatmak  suyu hidrosole çevirmez   Bu durumda, ikisi karışmaz. orijinal bitki hidrosolünde  ise suda çözünür bitki yağlarının bir kısmı su ile birleşecek ve faydalı  özellikler kazandıracaktır. Bu, genellikle uçucu bir yağdan daha güvenli olan daha yumuşak, daha seyreltilmiş bir ürün oluşturur.

HİDROSOLLERİ NASIL KULLANABİLİRİZ  ?

Hidrosolleri çeşitli şekillerde kullanıyoruz.  . Cilt bakımında , çocuklarda ve çoğu evcil hayvanda seyreltilmemiş olarak kullanılabilirler. Cildimize ve saçımıza ,saçlı derimize  tonik olarak uygulayabiliriz,  bakım yağımız ile birlikte elimizde miselleştirip yüzümüze ve vücudumuza uygulayaraK  yağı inceltirken hidrosolün doğal etkisinden de faydalanabiliriz. difuzerlere ekleyerek ortama koku vermek için kullanılabilir . .Ağız ve burun mukozasını nemlendirmekte ,ağız hijyeni için gargara yapmakta da kullanılabilir

Birkaç uyarı ve çok az kontrendikasyonla, aromaterapi meraklısıysanız gerçekten mükemmel bir ilk kullanım ürünüdür. Bu, uyulması gereken birkaç kural olmadığı anlamına gelmez.

Hidrosollerin uygun şekilde saklanması gerekir . Tercihen serin, karanlık bir ortamda saklanmaları uygundur.Su fazında oldukları için agresif olmayan, paraben içermeyen ve kodekse uygun zararsız bir koruyucu ile desteklemek ürünlerde bakteri ve mantar üremesini engeller ve hidrosolünüzü güvenle kullanabilirsiniz

Doğa da bulunan tüm maddelerin alerjik olma ihtimali mevcuttur ve bu öngörülemez. O nedenle kullanmadan önce ciltte tercihen iç kolda allerji açısından test ediniz.

Hidrosoller uçucu yağlara oranla daha uygun fiyatlı olduklarından,Tercih ettiğiniz bitkiden daha kolay faydalanmanızı sağlar.

Hidrosoller hakkında daha fazla bilgi  almak için referans kitaplar

  1. Hydrosols: The next aromatherapy by Suzanne Catty
  2. Understanding Hydrolats: The Specific Hydrosols for Aromatherapy by Len and Shirley Price

DR.OZBERK HİDROSOLLERİMİZ

1-ölmez çiçek hidrosolü (helichrysum italicum bitkisinin buhar distilasyonu ile elde edilmiştir.

2-alman paptyası hidrosolü (matricaria chamomilla bitkisinin çiçeklerinin  buhar distilasyonu ile elde edilmiştir]

3-Cadı fındığı ağacı hidrosolü (hamamelis virginiana çiçek ve yapraklarından buhar distilasyonu ile elde edilmiştir .)

4-Aynısefa hidrosolü (calendula officinalis bitkisinin çiçeklerinin  buhar distilasyonu ile elde edilmiştir]

5-Yaban mersini hidrosolü(Vaccinium myrtillus ağacının yapraklarından buhar distilasyonu yöntemi ile elde edilmiştir )

6-Gül hidrosolü (rosa damascena bitkisinin çiçeklerinin buhar distilasyonu ile elde edilmiştir .)

7-Laden hidrosolü (Cistus incanus bitkisinin çiçek ve yapraklarının damıtılması ile elde edilmiştir )